Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 13 чоловік

Що робити, коли знайшли пташеня?

Дата: 3 липня 2020 о 10:02, Оновлено 3 липня 2020 о 10:04
311 переглядів

Уявіть, що під час прогулянки трапилась пригода: ви знайшли маленьке пташеня і не знаєте, як правильно вчинити: залишити його чи забрати додому?
Найчастіше люди знаходять пташенят, які вчаться літати. Їх називають злітками. Намагаючись змахнути крилятами, вони іноді випадають із гнізда.
Пташа-зліток уже оперене, хоча пір’їнки зовсім короткі. Звичайно, воно ще не може самостійно повернутися додому. Але ви не хвилюйтеся й не спішить забирати пташеня.
Пташа-зліток ще не літає, але вже вміє стрибати й тріпотіти крильми.
Що ж робити, якщо знайшли пташеня-злітка? Давайте разом розглянемо ситуації, що могли трапитись, і розберемося, як потрібно вчинити.
Ви знайшли пташеня поблизу дерева. Подивіться довкола. Перевірте, чи не видно ніде гнізда: пташеня не могло відлетіти далеко. Прислухайтеся — і, можливо, почуєте, як пташа «кличуть» братики й сестрички. Якщо гнізда ви так і не виявили або ж воно знаходиться занадто високо, просто залиште пташеня біля дерева; батьки його знайдуть.
Зліток був далеко від лісу чи саду (поблизу дороги, на шкільних східцях чи на піддашші будинку). У таких місцях пташаті загрожує небезпека: воно може стати поживою для кішки чи собаки. Щоб цього не сталося, віднесіть злітка подалі, до дерев і кущів.
Навіть якщо батьки так і не прилетіли до пташеняти, вам нічого переживати. Зліток дуже швидко вчиться літати. Тому, можливо, через кілька годин він самостійно відправиться до мами й тата — й обов’язково зустріне їх.
На тільці пташеняти є поранення. У такому випадку залишати його не можна. Потрібно відразу звернутися до спеціального реабілітаційного центру або ж до ветеринарної клініки: там вам підкажуть, що робити.
Ви натрапили не на одного злітка, а одразу на кількох, а поруч — розбите гніздо. Таке часто трапляється від сильного вітру. Якщо гніздо хоч трохи вціліло, «відремонтуй» його за допомогою гілочок та сухої трави.
Коли ж воно розбите вщент, треба змайструвати для пташенят нове житло. Добре, якщо ви помітили пернатих поблизу будинку: можна швиденько знайти старий маленький кошик чи картонну коробку, вистелити нове «гніздо» паперовими рушничками й підвісити на гілку за допомогою металевого дроту.
Коли можна забрати пташеня додому?
Забирати знайдене пташеня додому можна лише, якщо в цьому є нагальна потреба. Адже як би не старалася людина піклуватися про нього, ніщо не замінить пташаті природних умов життя.
Забрати пташеня можна, якщо воно:
• щойно народилося: у нього зовсім немає пір’я, воно сліпе й майже не рухається;
• поранене, а ветеринарної клініки у твоїй місцевості немає або ж вона знаходиться дуже далеко.
Узяти пташеня під свою опіку — це велика відповідальність. Отож, якщо ви знайшли пташеня і принесли його додому, то перше, що треба зробити, — нагодувати його.
Коли і що їсть пташенятко?
У пташати дуже швидкий обмін речовин: це означає, що з’їдена їжа перетравлюється миттєво. Давати їжу пташеняті вам доведеться від сходу до заходу сонця: приблизно з шостої ранку до десятої вечора. Годувати треба дуже часто — через кожні 15–20 хвилин. Тобто до 65 разів на день! Тепер уявіть лишень, як доводиться трудитися птахам-батькам у пошуках їжі для малят.
Голодне пташеня одразу слабшає. Тому не гайте часу й мерщій нагодуйте свого підопічного.
Йому можна давати:
• варені яйця;
• борошняних хрущаків;
• зоофобусів;
• цвіркунів;
• гусениць;
• метеликів;
• мух;
• жуків.
Зверніть увагу! Пташенят не можна годувати хлібом, молоком чи насінням. Небезпечні для них колорадські жуки, сонечка й волохаті гусениці.
Для маленького пташеняти їжу треба подрібнювати й підносити до дзьоба пінцетом. А якщо воно відмовляється їсти, то доведеться годувати його зі шприца без голки. Для цього їжу треба добре потовкти й додати кілька крапель води, якщо суміш вийшла суха.
У інших випадках воду пташаті давати не потрібно. Головне — різноманітний раціон: у ньому має бути не лише сухий корм (цвіркуни, таргани), а й вологий (черв’яки, гусениці).
Облаштовуємо гніздо для пташеняти
Що вам для цього знадобиться?
• Картонний ящик із бортиками висотою не менше ніж 10 см.
• Пластмасова або дерев’яна миска.
• Паперові рушнички.
• Тирса.
• Шматочки тканини.
Якщо у вас немає звичайного картонного ящика, то точно є непотрібна коробка, у якій колись було взуття. Вона ідеально підійде для облаштування гнізда, в якому зможе поселитися пташа. В коробку постав маленьку миску. Наповніть її тирсою, сіном та клаптиками тканини. Або ж можеш просто вистелити її білими паперовими серветками чи рушничками. У такому гнізді пташеняті буде приємно, тепло і м’яко.
Зверни увагу! Не можна вимощувати гніздо ватою. Не підійдуть для цього й нитки для в’язання — у них пташеня може легко заплутатись і пошкодити лапку чи крило. Нізащо не роби гніздо зі свіжої трави чи листя — пташеняті буде на них холодно.
Пташеняті має бути тепло. Температура у гнізді повинна бути завжди однаковою. Оптимальний показник — 35 градусів: Вам обов’язково знадобиться термометр, щоб контролювати це.
Зігріти пташеня ви можете кількома способами:
1. Наповнити теплою водою герметичний пакет із пластиковою застібкою і поставити на нього коробку-гніздо.
2. Налити теплу воду в пластикову пляшку, обгорнути її тканиною або паперовими рушничками й покласти біля гнізда.
3. Поставити коробку на електрогрілку, встановивши на ній мінімальну температуру.
Кожного тижня температуру можна знижувати на три градуси доти, доки пташеня не звикне до кімнатного температурного режиму.
Коробку з гніздом не можна залишати на протязі. Пташа ще занадто мале, і його тіло не може зберігати тепло. Тому пташине маля дуже чутливе і до низької, і до високої температури.
Не шуміть там, де знаходиться пташеня. Воно боїться голосних звуків. Це може спровокувати стрес, небезпечний для здоров’я пташеня.

Поради для правильного догляду за пташенятком
1. Не турбуйте пташеня зайвий раз: не беріть в руки й не гладьте. Йому це не подобається.
2. Надягайте рукавички, якщо збираєтесь торкатися птаха: він може переносити інфекції. І обов’язково після цього мийте руки з милом.
3. Не перекладайте пташеня з одного місця на інше, навіть якщо вам здається, що воно незручно лежить.
4. Дотримуйтеся режиму в годуванні пташати: не давайте йому їжу частіше ніж через кожні 15 хвилин і не рідше ніж через 25–30.
5. Змінювати серветки в гнізді потрібно так само часто, як і годувати пташа. Щойно побачите, що вони брудні й мокрі, постеліть нові.
6. Не треба дивитись на пташеня зверху: так воно буде сприймати вас як хижака.
7. Не ставте коробку з гніздом високо, бо коли пташеня трохи підросте, може випурхнути й впасти.
Ви маєте знати, що пташеня, яке виросло в вдома, уже не зможе повернутися в природні умови. Тому вам доведеться залишити його в себе.
Тепер ви знаєте, що робити, коли знайшли пташеня. Але завжди пам’ятайте, що не треба забирати пташеня додому, якщо йому нічого не загрожує. Найкраще йому буде у своїй, природній домівці.

Жидких М.П., керівник гуртків РПЗ «Донський ЕНЦ»

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.